Vess véget a monoton papírmunkának!
Automatizáld adminisztratív folyamataidat RPA szoftverrobottal!
Mi az a szoftver robot?
A szoftverrobot egy betanított, bizonyos szintű intelligenciával rendelkező szoftver, amely képes a humán számítógépes operátorok által használt alkalmazásokat az emberi munkavégzést imitálva használni.
Mik egy szoftverrobot előnyei?
A szoftverrobot használatának számos előnye van. Talán a legfontosabb, hogy legalább egy nagyságrenddel gyorsabban dolgozik az embernél, ezáltal is komoly költséget takarítva meg. Sok esetben pedig alternatívája lehet drágább, egyedi integrációk fejlesztésének is, hiszen egy szoftverrobot a jól bevált megoldásoknak köszönhetően gyorsan a vállalat igényeihez igazítható, ezáltal rövidebb idő alatt bevezethető.
RPA - Folyamat optimalizálás szoftverrobotokkal
Az RPA (Robotic Process Automation) megjelenése előtt egy folyamatautomatizálási projekt jelentős fejlesztési igénnyel járt (akár használtunk valamilyen BPM motort, akár nem), továbbá az egyes érintett rendszerek közötti adatcseréhez megfelelő interfész meglétét feltételezte. Az RPA megközelítése más.
Hogyan dolgozik egy szoftverrobot?
Az RPA-szoftverrobot a humán felhasználó tevékenységét imitálja, az egyes meglévő IT rendszerekkel azok felhasználói felületén kommunikál. Először vicces, sőt, kicsit ijesztő is látni, ahogy a robot futásakor a robot számítógépe életre kel és a robot a beviteli mezőket kitölti, a gombokra kattint, az alkalmazások által a képernyőn megjelenített információt beolvassa, értelmezi.
Milyen területen alkalmazhatók a szoftverrobotok?
Számtalan területen alkalmazható sikerrel az RPA, például:
- Ügyfél kiszolgálással kapcsolatos back-office feladatok
- HR folyamatok
- Pénzügyi és számviteli műveletek
- Különböző háttér-tevékenységek
- Napi riportok összeállítása
Szinte minden iparágban találhatók olyan iparág specifikus folyamatok, amik RPA-ért kiáltanak. A korai bevezetők között sok bank, biztosító, távközlési vállalat és közmű van, akik tipikusan többszázezer ügyfélnek nyújtanak „termékesített”, tehát standardizált szolgáltatásokat.
Milyen üzleti folyamatokat érdemes szoftverrobottal automatizálni?
Vannak tevékenységek, amelyek jobban, vannak, melyek kevésbé automatizálhatóak. Az eredmény ugyanakkor már akkor számottevő, ha egy folyamatnak csak bizonyos lépéseit végzi el a robot, a komplex vagy szubjektív döntést igénylő lépések továbbra is manuális ágon maradnak.
Lássuk, hogy milyen üzleti folyamatok a legjobb jelöltek a szoftverrobotok általi automatizálásra!
- Erősen manuális, repetitív folyamatok, melyeket naponta vagy hetente sokszor végre kell hajtani.
- A folyamat során fellépő döntési pontok objektív, pontosan megfogalmazható szabályokon alapulnak.
- Ha alacsony a kivételes bánásmódot, egyedi vezetői döntést igénylő ügyletek aránya.
- Az üzleti folyamat bemenő adatai valamilyen sztenderd formátumban, elektronikus módon elérhetők (pl. Excel tábla, Word dokumentum, email, szöveges PDF).
- Nagy tranzakciós volumen, jelentős aktuális humán erőforrásigény esetén. (Ha egy folyamat évente fél óra manuális munkát jelent, akkor nem érdemes automatizálni, mert nem térül meg hosszú távon sem.)
- A jól dokumentált, stabil (ritkán változó) üzleti folyamatok, illetve üzleti alkalmazások remekül automatizálhatók.
- A folyamat olyan meglévő ügyviteli vagy egyéb rendszert is érint, amihez korszerű adatinterfész nem, vagy csak nagyon költségesen lenne fejleszthető (pl. egy core banki vagy biztosítói rendszer).
Időrabló feladatok helyett hatékonyabb működés RPA szoftverrobottal!
Mennyire okos egy szoftverrobot?
Nem túlzottan. De a számológép sem okos és a varrógép sem ügyes, mégis nagyon gyorsak és precízek.
A szoftverrobotok mára olyan összetett workflow-kat is képesek megvalósítani és felgyorsítani, amelyek származtatott adatok kiszámítását és döntéseket megvalósító elágazásokat is tartalmaznak.
A szoftverrobotok tényleg elveszik az ember munkáját?
Igen, el. Viszont, a legtöbb esetben, főleg a mai munkaerőpiaci helyzetben, ennek a munkavállalók kifejezetten örülnek. A nagy ismétlésszámú, monoton munkavégzés nem ergonómikus. Sőt, tulajdonképp felér egy pszichológiai kínzással.
A szoftverrobotok igazából azt teszik lehetővé, hogy az emberi munkaerő nagyobb hozzáadott értékű feladatokkal foglalkozhasson.
Hatékonyságnövelő megoldások az Intalion szakértőitől
Az RPA-szoftverrobot nem csak egy szoftvereszköz. A sikerhez üzleti és informatikai kompetenciákra és bevezetési módszertanra egyaránt szükség van.
A tipikus RPA megközelítés nem egy egyszeri projekt, hanem egy utazás: az RPA-val ismerkedés gyakran egy Proof-of-Concept-tel indul, majd 1-2 éves távlatban a cél már a saját kompetencia-központ által létrehozott és üzemeltetett, számos üzleti folyamatot támogató robotcsapat.
Velünk az első kérdésektől folyamatos szakértői támogatásra számíthatsz a projekt során és a későbbi fejlesztési igények esetén is.
Az Intalion az elmúlt években jelentős RPA-szoftverrobot kompetenciát épített ki. Több – a nemzetközi független elemzők által ’leader’ kategóriába sorolt – RPA platform-gyártó termékéhez rendelkezünk hivatalos vizsgákat is végzett RPA szakemberekkel. A pénzügyi és távközlési szektorokban több sikeres RPA projekten vagyunk túl.